• שני עינתי - מעצבת חדרי ילדים וחדרי עבודה

בולט ג'ורנל / סוגי רשימות

בפוסט הקודם שלי עשיתי סקירה ראשונית על הפלא הזה שנקראה "בולט ג'ורנל": מה זה בכלל? למי זה מתאים? למה זה משמש? ועוד. הפעם, אתמקד קצת יותר לעומק בסוגי הרשימות שאפשר לנהל בתוך הבולט ג'ורנל ואתן דוגמאות. בולט ג'ורנל מתאים לכולם: הורים, בעלי עסקים, מורות, סטודנטים, תלמידים, כל מי שאוהב פלאנרים ומוצרי כתיבה, ובעיקר לכל מי שמוצא את עצמו כל היום בסבך של רשימות. ההבדל המהותי בעיני בין בולט ג'ורנל לפלאנר או יומן תאריכים רגיל הוא היכולת ליצור אינסוף סוגי רשימות שישרתו כל אחת לפי צרכיה האישיים. לרשימות האלו קוראים באנגלית SPREAD (פריסות) ואפשר למצוא דוגמאות שונות ורבות שלהן ברשת ולקבל המון השראה ואפילו למצוא טמפלטים מוכנים להדפסה (אפילו יש כמה ממני בסוף הפוסט).

איך להתחיל בולט גו'רנל? אילו סוגי רשימות הכרחי שיהיו בו? מה שיפה בשיטה הזו, היא שבכל חודש אוכל לשנות את סוגי הרשימות עד שאמצא מה עובד בשבילי, ואני לא מתחייבת לתבנית כלשהי שאולי לא עובדת בשבילי או שבכלל לא שימושית עבורי. יחד עם זאת, יש רשימות 'אוניברסליות' שכל מי שמתחיל בולט ג'ורנל יתחיל איתן: דף שער- עם תמונה, פרטים אישיים, ציור או ציטוט שאני אוהבת במיוחד. זה הדף שבו אני אמורה להראות את התמצית של האישיות שלי, של דברים שאני אוהבת, של רעיונות שאני מתחברת אליהם. אני בשנים הראשונות ויתרתי על העמוד הזה כי לא כל כך ידעתי איך לעצב אותו ורק אחרי 2-3 בולט ג'ורנלים הבנתי איך אני רוצה שהשער שלי ייראה ומה הוא יכיל.

צילום ועיצוב: שני עינתי

עמוד מפתח – מכיוון שהשיטה היא סימון בבולטים, כלומר נקודות רעיוניות שכל אחת מהן מסמנת אם משימה התחילה, התבצעה, מחכה וכו'. בעמוד מפתח מסמנים את כל הסימונים הקטנים שהמצאתן (או מתוך הסימנים המקובלים) ומגדירים לכל סימן את ההגדרה שלו, וכך אפשר לעקוב ביומן ולראות מה נעשה ומה עוד צריך להיעשות. אני באופן אישי לא משתמשת במפתח, ניסיתי ומצאתי שלסוג הרשימות שלי זה לא מתאים. חישוב עמודות – דף שכדאי שיהיה בכל בולט ג'ורנל, דף עם גריד מחולק וממוספר לפי מס' הנקודות בכל שורה ועמודה, וחלוקה אנכית ואופקית לפי טמפלטים שונים. זה מאוד עוזר כשרוצים לשרטט למשל לוח משימות שבועי . במקום לספור כל פעם מחדש את הנקודות פשוט נעזרים בדף הזה. אם אפשר אז שיהיה משקף או דף מנייר פרגמנט - זה ממש יקל על עבודת הסימונים. בנוסף אני ממליצה שהוא יהיה נגיש בתוך כיס/מעטפה ונשלף ולא כחלק מעמודי המחברת שכן אז קשה להשתמש בו.

עמוד ססמאות – אני אוהבת להוסיף ליומנים שלי את דף הססמאות. כמובן לא של פרטי כרטיס אשראי או חשבון בנק ודברים שיכולים להיות בעייתיים, אלא של חשבונות משתמש באתרים שונים בין אם זה לצורך עסקי או פרטי (קנבה, אתר אינטרנט, פינטרסט, חנויות אונליין וכו'). אני אוהבת שהססמאות הללו נגישות לי בעיקר אם אני לא נמצאת עם המחשב שלי וצריכה לפתוח תוכנה או אתר במחשב אחר. עמודי יומן - תכנון שנתי, חודשי, שבועי. החלק המהותי עבור מרבית האנשים שמנהלים בולט ג'ורנל הוא עמודי התכנון בתוך יומן. הרוב יוצרים בבולט 3 סוגי פריסות של יומן - תכנון שנתי, תכנון חודשי ותכנון שבועי (ממש כמו ביומן רגיל). מבחינתי אין בזה צורך, זה גם מוסיף עבודת שרטוט מיותרת (כי אפשר להשתמש פשוט ביומן רגיל) וגם אני באופן אישי מעדיפה להתנהל מול יומן גוגל כאשר מדובר בתכנון של פגישות, תורים ותזכורות חשובות. זה הרבה יותר נגיש לי בטלפון והרבה יותר נוח. מצד שני, אני כן מנהלת בבולט האישי שלי פריסה שבועית לתכנון לו"ז עבודה ומשימות שבועיות.

צילום ועיצוב: שני עינתי

עמודי רשימת משימות – כאן כל אחד וכל אחת יכולים להכין פריסות של רשימת משימות מכל סוג שהוא שיכילו למשל: שיעורי בית , פגישות לקבוע, בישולים, קניות, דברים לעשות, דברים חשובים לזכור ועוד. אני באופן אישי מנהלת דף חודשי שעליו כתובות כל המשימות /מטרות האלו יחד, ומשבצת אותן לאחר מכן בפריסת היומן השבועית שלי.

צילום ועיצוב: שני עינתי

עמודי מעקבים – יש אנשים שאוהבים לבצע מעקב אחרי משהו שחשוב להם, זה יכול להיות שתיית מים, מצב רוח, קריאה, התעמלות ותחביבים. את המעקבים האלו מנהלים בדרך כלל בצירה מאוד יצירתית - זה יכול להיות גרף שמסמל איזושהי מגמה, או עמוד צביעה שכל צבע מסמל משהו אחר (יש מלא דוגמאות בפינטרסט אפשר לחפש תחת המילים bullet journal tracker ideas). לוח חזון - זה עמוד שאני ממליצה לכל אחד ולכל אחת להכין, גם ללא קשר לבולט ג'ורנל. לוח החזון הוא למעשה עמוד שבו אני רושמת את כל כל כל כל כל מה שאני הייתי רוצה לעשות ולהגשים לעצמי השנה. בין אם זה בתחום הבריאות, המשפחה, הזוגיות, הקריירה והעשרה עצמית. אני בדרך כלל עושה את הלוח בצורה של שמשות שכל שמש היא קטגוריה וממנה יוצאות קרניים עם החלומות והמשאלות שלי.

עמוד ימי הולדת - עמוד שאני אישית כבר לא משתמשת בו מאז שהכנסתי את כל התאריכים ליומן גוגל, אבל הוא ממש כיף להכנה ומתאים בעיקר לצעירים ולצעירות שבינינו שלא משתמשים ביומן גוגל ורוצים דף שירכז להם ימי הולדת של כל החברים והמשפחה.


יומני היקר- אלו רשימות שהן בעצם עמודי יומן אישי שאני אוהבת לשלב בתוך הבולט ג'ורנל שלי. אני מרגישה שבתקופות עמוסות רגשית עוזר לי מאוד להעלות על הכתב מה אני מרגישה. בשנה האחרונה מאז שהקורונה פרצה לחיינו זה הועיל לי מאוד. מעבר לזה שזה כלי עזר להפיג סטרס זה גם מאוד נחמד להסתכל אחורה ולראות מה השתנה בתחושות שלי, מה למדתי, איך התקדמתי. ממליצה על זה בחום. אני לא רושמת כל הזמן, לפעמים פעם בחודש, לפעמים פעם בחצי שנה.

עד כאן בסקירת הרשימות שלי,

אני ממליצה לפתוח פינטרסט ולחפש השראה נוספת לפי המילים הבאות: bullet jurnal spread ideas, spread templates.

חוץ מזה הכנתי כמה טמפלטים להדפסה למי שרוצה להתחיל בולט גורנל ולהתעסק כרגע בעיקר בכתיבה וקישוטים ופחות בשרטוטים. את הטמפלטים אפשר להוריד מכאן יחד עם עוד כל מיני פרינטבל'ס במתנה שהכנתי.


נתראה בפוסטים הבאים - ויש עוד כאלה! שווה לחכות.


רוצה לקבל את הפוסט הבא ישר למייל?

אני ממליצה בחום להרשם לניוזלטר שלי, ולקבל מידי חודש את מיטב הפוסטים שכתבתי ביחד עם מתנות שוות שמגיעות רק למנויות שלי.

אז למה לחכות?

טופס ההרשמה ממש פה למטה (בנייד)

או בצד ימין (בדסקטופ)ברוכים הבאים לבלוג שלי
כאן תוכלו למצוא פוסטים מעניינים בנושא עיצוב חדרי ילדים, אמהות, גידול ילדים בסטייל, טיפים, הדרכות DIY והרבה השראה.
שמחה שהצטרפתם אלי, קריאה מהנה!
פוסטים אחרונים שכדאי לקרוא
נושאים עליהם כתבתי
רוצה השראה? חובה לקרוא: